Základní informace pro zájemce o službu Chráněné bydlení v Domově Daliborka

Velmi nás těší Váš zájem o naše služby. Rozhodli jsme se Vám tedy uceleně představit naši službu v jednom uceleném článku, jehož smyslem je zároveň podat informace o tom, jak se zařadit do pořadníku služby. Protože je článek velmi obsáhlý, aby dokázal nabídnout co nejširší množství základních informací, následuje obsah jednotlivých kapitol, který Vás odkáže přesně na to místo, které Vás zajímá.

Obsah kapitol:

 1. Představení Domova Daliborka
 2. Charakteristika chráněného bydlení
 3. Naše poslání
 4. Co je našim cílem?
 5. Pro koho je služba určena?
 6. Pro koho služba určena není?
 7. Vstup do služby
 8. Kapacita služby
 9. Aktivity, které nabízíme
 10. Ceník služeb
 11. Jak se mohu přihlásit?

Představení Domova Daliborka

Po 6 letech úprav se otevřel v roce 2012 Domov Daliborka. Peníze, které byly poskytnuty na jeho rekonstrukci, pocházely z celé České republiky. Původním záměrem bylo poskytovat ubytování rodičům a jejich handicapovaným dětem, o které se už rodiče nemohou z různých důvodů postarat. Bylo potřeba tuto myšlenku nějak uchopit a napasovat ji do zákonných norem. Vznikly tedy nakonec dvě služby: Chráněné bydlení a odlehčovací služba.

Na našich stránkách si můžete online prohlédnout fotoknihu, která ukazuje objekt. Jestliže máte zájem o prohlédnutí Domova Daliborka, kontaktujte nás, rádi se s Vámi domluvíme na konkrétním termínu.

Charakteristika Chráněného bydlení

Chráněné bydlení má působnost na celém území České republiky. Je určeno primárně pro rodiny a jejich blízké osoby, o které se starají. Cílem je získat dovednosti potřebné pro samostatný život, pro osoby blízké, je cílem dopomoc pro zachování samostatnosti a nezávislosti. Detailněji je popsána charakteristika níže v Našem poslání, Co je našim cílem a Pro koho je služba určena.

Naše poslání:

 Charita Prostějov poskytuje v Domově Daliborka pobytovou službu chráněné bydlení, která umožňuje lidem s lehkým nebo středně těžkým mentálním postižením, či v kombinaci s postižením tělesným, získat v bezpečném prostředí praktické dovednosti potřebné pro samostatný život. Poskytujeme chráněné bydlení také seniorům, kteří jsou jejich rodiči

Co je našim cílem?

Cílem služby pro dospělé osoby od 18 let do 64 let s lehkým a středním mentálním postižením, případně v kombinaci s tělesným postižením, je osvojení a udržení potřebných dovedností a návyků pro samostatný a bezpečný život uživatelů v běžném prostředí.

Cílem služby pro seniory je dosažení a zachování samostatnosti, nezávislosti a udržení stupně sebeobsluhy v co nejvyšší možné míře.

Pro koho služba je určena

Dospělé osoby od 18 let do 64 let s lehkým a středním mentálním postižením, případně v kombinaci s tělesným postižením.

Senioři od 65 let věku se sníženou soběstačností z důvodu chronického onemocnění, nebo zdravotního postižení, jejichž dospělé dítě zároveň využívá stejnou pobytovou službu chráněného bydlení. 

Pro koho služba určena není 

Službu neposkytujeme osobám:

 • jejichž zdravotní stav vyžaduje poskytování ústavní péče ve zdravotnickém nebo jiném specializovaném zařízení
 • které nejsou schopny pobytu v zařízení z důvodu závažného akutního infekčního onemocnění
 • které vyžadují neustálou zdravotní péči
 • osobám s poruchou autistického spektra
 • osobám s těžkým smyslovým postižením

Vstup do služby

Sociální služba Chráněné bydlení je poskytována na základě písemné smlouvy, která je sepsána s uživatelem. Jestliže máte zájem o informacích, jak jednáme se zájemcem o službu a jakým způsobem vstupuje nový uživatel do služby, přečtěte si článek Jednání se zájemcem o službu - vstup uživatele do služby.

Kapacita služby

Služba Chráněného bydlení Daliborka je poskytována v nově zrekonstruované třípodlažní budově v městské zástavbě cca 10 minut od centra města Prostějova. Vstup do budovy je bezbariérový, zajištěný výtahem. Celková kapacita služby je 25 osob.

 • 12 jednolůžkových pokojů.
 • 5 dvoupokojových bytů, kde je možnost ubytování rodinného příslušníka.
 • 1 trojlůžkový pokoj.

Rozloha a vybavení prostor:

 • Všechny pokoje jsou vybaveny šatníkovou stěnou s úložnými prostory, kuchyňskou linkou s varnou deskou, digestoří, ledničkou, postelí, 1 stolem se 2 židlemi, 1 policovou skříní a 1 šatní skříní. Koupelna je vybavena sprchovým koutem, WC, umyvadlem a zrcadlem. Každý pokoj má přípojku na telefon a vlastní přípojku na internet.

Přízemí

 • 3 pokoje uživatelů (jednolůžkový 2, dvoulůžkový 1)
 • Jídelna (38,65 m2) a výdejna stravy (16,69 m2) Výdejna jídel bude vybavena manipulačními stoly, elektrickým jídelním výdejním vozíkem, elektricky vyhřívaným zásobníkem talířů a umývadlem s pákovou baterií. Úsek mytí stolního nádobí je navrhován odděleně a bude vybaven myčkou, dřezem a pracovními stoly s úložným prostorem na nádobí (zásuvky, uzavíratelné skříňky).
 • Kancelář vedoucí a sociálních pracovníků chráněného bydlení
 • Pracovna odlehčovací služby: 20,55m2
 • WC personálu
 • Úklidová místnost: 1,59 m2, s výlevkou
 • Chodba s výtahem (4,46 m2, nosnost 1300 kg) a schodiště

1. patro

 • Kaple
 • 8 bytových jednotek uživatelů (jednolůžkové 5, dvoulůžkové 2, trojlůžkový 1)
 • Pracovna chráněného bydlení (20,82 m2)
 • WC personálu
 • šatna asistentů
 • Chodba s výtahem (4,46 m2, nosnost 1300 kg) a schodiště
 • Úklidová místnost s výlevkou (3,05 m2)

2.patro

 • 8 pokojů uživatelů (jednolůžkové 6, dvoulůžkové 2)
 • Vzpomínková místnost pro uživatele (20,82 m2)
 • Centrální koupelna s vanou a WC (20,5 m2)
 • Úklidová místnost s výlevkou (3,05 m2)
 • Chodba s výtahem (4,46 m2, nosnost 1300kg)

Jednopokojové byty ve 2. patře mají pouze střešní okna. Uživatelé chráněného bydlení mohou v případě zájmu využívat také další společné prostory, např. vyvýšenou venkovní terasu přístupnou z jídelny, zahradu). Všechny uvedené místnosti mají přímé větrání okny, případně pomocí odsavačů. Budova je vytápěna ústředním topením. Podlaha na chodbě je kryta dlažbou, v pokojích uživatelů a dalších společných prostorách omyvatelným PVC povrchem.

Uživatelům je v případě zájmu k dispozici také prádelna ve sklepě domu, vybavená 4 pračkami a 2 sušičkami. Dále je zde také sušárna, místnost správce a další úložné prostory.  

Aktivity, které nabízíme

Detailně rozepsané činnosti, které nabízíme, i ceny, za které je poskytujeme, naleznete v sekci ke stažení v našem ceníku.

Ceník služeb

 Aktuální ceník služeb naleznete v sekci Ke stažení v našem ceníku.

Jak se mohu přihlásit

 Přihlásit se můžete několika možnostmi:

 1. kontaktujete vedoucí či sociálního pracovníka pomocí telefonu, jak je uvedeno v kontaktech,
 2. stáhnete z našich stránek formulář pro žádost o zařazení do pořadníku čekatelů na službu, vyplníte ho a zašlete nám ho. Máte dvě možnosti:
  1. emailem na adresu daliborka(zavináč)prostejov.charita.cz,
  2. písemně dopisní formou na adresu Domova Daliborka.
 3. spolu s výše uvedeným formulářem zašlete formulář Vyjádření ošetřujícího lékaře o vhodnosti sociální služby, který Vám vyplní Váš ošetřující lékař.
 4. navštívíte nás osobně na adrese Domova Daliborka, kde s Vámi žádost vyplníme.

Jakmile obdržíme Vaši žádost, budeme Vás kontaktovat o jejím obdržení a zařazení do evidence žadatelů o sociální službu chráněného bydlení.

Přednostním kritériem pro řazení jsou žadatelé dospělé osoby + senioři. 

Jakmile bude volná kapacita, budeme Vás kontaktovat opět, abychom se domluvili na podrobnostech sociálního šetření.

V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat.